Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… nagrodom w sprawie zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zjawiska, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, jest wtedy „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najwyższym zysku – szokujące dla świata – to te najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem istotnym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok tenże pewnie żyć niczym wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki gospodarczej i fiskalnej, a dodatkowo – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki nazywało to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki mogłoby toż znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich postać w obrębie wydatków związanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w sprawie zielonej i czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w układu z brakiem zwrotu z inwestycji w obecnym regionie, skorzystają z przygodzie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w ojczystych krajach. Zbiegnie się to w porządku z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książki i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to wyjątkowym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, lecz i dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt zbyt długiego szumu medialnego i prostych zwrotów z inwestycji. Chociaż w wagę kolejnych zaangażowań w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak najszybszy na świecie dostawca branego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego jedne z najdoskonalszych rezultatów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbycie akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w całości rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efektu zwiększonego popytu i doskonalszych stawek i także jak w przypadku Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie wyłącznie w Okresach Zjednoczonych, tylko także na pełnym świecie wpisano na zbyt biliony USD w istot kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z ciekawości na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a deficyty w Okresach Związanych są ładne i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w możliwość przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i wartości zaczną gwałtownie być w wagę, jak bodźce będą trafiać do gospodarki, jak na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na etapy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, określającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz walką ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch także na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia tworzeń i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do kraju roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Z ostatniego sezonu na sektor ten działały negatywnie dwie wielkie roli. Ważną z nich stanowił rozwój produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i szybkie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w zakresie produkcji ropy z łupków, w efektu której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był żyjący kapitał polityczny i społeczny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych cen i zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – także będzie wtedy razem sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była zapowiedź rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek tego roku, że w układu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw ruchu w wszelkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układzie ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi żyć nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w kształcie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też a drugie gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą znacznie zróżnicowane z lat. RPA idzie w punktu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do zrozumienia w sytuacji co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A obecnie na początku 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a tymczasem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „moralnego i aktywnego handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen podanej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na zbycie amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Uczyni to głośne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, dlatego będą aktualne w zasadzie stare taryfy w innym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Twórz Zjednoczonych w końcu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana nastawienia w wagę żyć na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do zastosowania istotnego wpływu finansowego i gotowego umocnienia SEK. Jak często uważało więc zajęcie w przypadku szwedzkiej polityki, podobnie jak na początku lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za wysoko w progresywnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do celu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje silną plus zawsze rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym tymże wybierając ich z licznej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak zaś ich wole były opłacalne: otwartość i równość dla ludziach oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i wszystkie rodzaje muszą być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, aby mogły dalej być. Inne kraje skandynawskie będą plotkować o „warunkach panujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, zaś nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie szczególnie podatna na pełne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również ekonomicznego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest przestarzały i biały, czyli przylega do większości demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a głowy w wieku 20-40 lat, jakie są dużo bardziej liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz wyższym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do dobrego okresu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sytuacji cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo płaci się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, powołując się na nakładane przez Węgry – zaś w treści premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i sił tworzących na kwestia praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do jedzenia status quo, a obie strony będą brały trudności z trafieniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy ważną zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w układzie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cen, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek cen dolara o 30 proc. w kontakcie do dobra. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i wadom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą część walutową na świecie. Celem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w myśli prowadzenia całego handlu w obecnym świecie tylko w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W układzie tylko kilku miesięcy USD wyda na cen 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments