Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że przechodzić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końcu wywołania u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Potrzeba jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić zajmują się krajowi eksperci w możliwości dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Podchodzimy do historie bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w stylu „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to znacznie przystępny lek podawany przy cukrzycy typu II i brany przez znaczną liczbę pacjentów. Od wielu lat poleca się o tej podstawie jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a to nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, iż w Polsce stosuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najdelikatniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Od paru lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi śmiertelnie drażliwy dla wątroby. Pamięta i działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z swoich źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy wypowiada w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za mało lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że moment na oficjalne przykłady będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien wyjść do sytuacji poważnie, zarazem aczkolwiek nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Możliwe jest przestawianie chorych na indywidualne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, lecz są z zasady mniej przydatne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje wyłącznie w nauk. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od leczenia z dnia na doba. Przestawienie ich na następne materiały lecznicze może żyć mądre i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest kiedy najbardziej możliwe – może żyć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina daje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments