Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak pracować na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy zasypywani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców dziwi się ile na tych wydarzeniach można uzyskać a kiedy to w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Dzisiaj w Polsce mamy dostęp do instrumentów fizycznych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek z nas potrafi w zaciszu domowego fotela korzystać ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie chcą mieć ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może działać żadna gospodarka. To jakiś z najbardziej lubianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat ewoluują a z przodem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co dużo, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła czyli o niemal 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był względnie stabilny. W drugiej połówce tegoż roku nastąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara owo wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w głowę.

Czym naprawdę handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Jednym z nich stanowi Brent, brana na platformach na Morzu Północnym, i kolejna to West Texas Intermediate, brana na Podobnym Wschodzie, przecież w dorosłej dawce rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd bardziej modna. Ta inna jest zwykle o około 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na jakiekolwiek rodzaje ropy podawane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy kupować oraz oferować na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy dostać kontrakty CFD , jeżeli jednak trafimy do sądzie, że szykuje się na zbycie korekta toż możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cen np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są wtedy więc transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cen 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor wyraża swoje prace sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile muszę pamiętać pieniędzy?
Aby korzystać z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w budynku maklerskim, jaki oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupy Europejskiej jesteśmy wysoki asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji przylegają do najmniejszych na świecie. Biura maklerskie mogą leczyć w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestii związane z otwarciem oraz zachowaniem rachunku umieścimy w języku polskim nie ruszając się z budynku lub znajomego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią być przesuwane w drugich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czyli jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili brać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a i tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na indywidualnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z pewnego mieszkania na podłogi.

Kupować czy sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą wielki. Wciąż żyje na nią zbyt, w wartość jak przydają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Stanach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, a w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego zmierza chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy dodatkowo pamiętać o dynamicznie uczących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w regionach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest już niemalże wyczerpany. Nie droga wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny płaciłyśmy się na pewnym poziomie przydatne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą wciąż być, gdyż firmy naftowe zbyt kilku inwestowały w pracę oraz infrastrukturę, aby mogły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były szef FED.

Wszystko to też prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę teraz w drugiej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania kupią w procesu kilkorgu lat 200$.

Jest również inna strona medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w finale z ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy zatem oczekiwać i korekt i bliskich spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że przychodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do gry na spadki.

Ropa naftowa toż wyjątkowo prosty towar a jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki innowacyjnym metodom oraz wzrostowi rynków finansowych możemy jeszcze teraz w Polsce zawierać sprzedaże na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto z obecnego używać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments