Dlaczego nie powinniśmy kopiować dokumentów?

Dlaczego nie powinniśmy kopiować dokumentów?

Artykuł miesiąca

Każdy dokument można kopiować, często zdarza się, że proszą nas o to niektóre instytucje. Jednak jeśli prośba o ksero dokumentu nie ma konkretnego uzasadnienia warto odmówić.

Dlaczego nie powinniśmy kopiować dokumentów?

 

Dane osobowe z dokumentów, zwłaszcza dowodów osobistych mogą być wykorzystane do zdobycia kredytu czy podpisania umowy, zaś skutki braku asertywności i ostrożności w opisanym zakresie mogą być odczuwalne przez długi czas. Wydawać by się mogło, że kserowanie dokumentów jest powszechną praktyką jednak należy zachować szczególną ostrożność, aby dokument nie trafił w niepowołane ręce, tak samo jak w przypadku zagubienia dokumentu. Stracić coś przecież może zdarzyć się każdemu.

W życiu codziennym zdarzają się sytuacje, kiedy zostaniemy poproszeni o ksero dokumentu, np. dla potrzeb sporządzenia umowy. Zwykle w takich sytuacjach nikt nie zastanawia się nad możliwym nieuprawnionym wykorzystaniu danych. Ksero dokumentu może być w przyszłości ewentualnym problemem. Dlatego istotne jest, abyśmy byli świadomi że powierzając nieznanej osobie w taki sposób nasze dane podnosimy ryzyko ich bezprawnego wykorzystania, nie pomoże RODO i inne przepisy gdy sami nie zachowamy należytej ostrożności. Oczywiście nie można za każdym razem popadać w paranoję oszustwa, jednak warto być czujnym przy przekazywaniu swoich danych na wypadek ewentualnego ich nieuprawnionego użycia.
Istotne jest również zabezpieczenie posiadanych danych. Dobrym sposobem jest założenie konta w BIK, to sprawdzony i skuteczny sposób na ochronę danych osobowych.

Istnieją w ramach świadczonej usługi różne możliwości m. in. alerty kredytowe np. SMS lub e-mail z informacją o próbach zaciągnięcia kredytu w naszym imieniu, która dociera do nas natychmiast po zaistnieniu zdarzenia.
Tak więc w sytuacjach, gdy ktokolwiek proponuje nam ksero dokumentu należy zawsze zapytać po co potrzebna jest kserokopia i na jakiej podstawie, żąda od nas jej dostarczenia bądź wykonania. Nie istnieje bowiem przepis nakazujący dostarczenie kopii dowodu osobistego, czy innego dokumentu, zaś stawianie takiego warunku nie ma prawnego uzasadnienia.

Może się zdarzyć potrzeba posiadania danych z dowodu np. do sporządzenia umowy, jednak nigdy nie wiemy co stanie się z danymi z kopii dokumentu po jej sporządzeniu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments