Czy ziemie ukraińskie są integralną częścią Rosji?

Czy ziemie ukraińskie są integralną częścią Rosji?

Artykuł miesiąca

W powszechnej świadomości utrzymuje się przekonanie jakoby ziemie ukraińskie były odwieczną częścią Rosji. Czy jest to prawda?.

Czy ziemie ukraińskie są integralną częścią Rosji?

 

Historia wyraźnie przeczy takim twierdzeniom. Do roku 1667 ziemie te funkcjonowały w ramach polsko-litewskiej Rzeczypospolitej, dopiero w wyniku rozejmu andruszowskiego tereny usytuowane na wschód od Dniepru zostały włączone do Imperium Rosyjskiego. Dotyczyło to ziemi połtawskiej i czernichowskiej wraz z Kijowem. Mimo to większość etnicznych Ukraińców wciąż zamieszkiwało ziemie Rzeczypospolitej a zmieniło się to dopiero w wyniku rozbiorów Polski w latach 1772 oraz 1793-1795.

Pomimo włączenia obszarów na zachód od Dniepru do caratu to polska szlachta stanowiła tam grupę dominującą przynajmniej do roku 1830 oraz wywierała ogromny wpływ społeczny i kulturalny do okresu rewolucji w 1917 roku. W przypadku obszarów zachodniej Ukrainy tj. na wschód od rzeki Zbrucz to nie stanowiły one części Rosji aż do zakończenia II wojny światowej. Przykładowo Galicja Wschodnia.

rejony Lwowa, Tarnopola i Stanisławowa przez długi czas pozostawały częścią Rzeczypospolitej a zostały włączone do Imperium Habsburskiego tak samo jak tereny wschodnie w okresie rozbiorów i pozostały one w nim do końca I wojny światowej. Wtedy to tereny te zostały ponownie włączone w skład Polski i pozostały w niej aż do 1945 roku, kiedy to Związek Sowiecki dokonał ich przyłączenia. Wtedy też obszary te pierwszy raz w historii znalazły się pod panowaniem Rosyjskim. W przypadku regionu zakarpackiego ten przynależał do Węgier od średniowiecza aż do roku 1919, kiedy to został przyłączony do Czechosłowacji.

Powrócił on do Węgier w czasie II wojny światowej i dopiero po jej zakończeniu również pierwszy raz w historii znalazł się pod zwierzchnictwem Moskwy. Z kolei region czerniowiecki, północna część austriackiej prowincji Bukowiny po zakończeniu I wojny światowej włączony został do Rumunii i pozostał w niej do II wojny światowej formalnie stając się częścią Związku Sowieckiego dopiero w 1944 r. Natomiast część południowa Ukrainy obejmująca Krym przez stulecia znajdowała się pod wpływem islamu. Odebrana Turkom osmańskim przez Cesarstwo Rosyjskie dopiero w XVIII. Podane wyżej fakty zaprzeczają tezie jakoby ziemie składające się na współczesne państwo Ukraińskie było integralną częścią Rosji.

zobacz Polska Agencja Pracy

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments