Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz a w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą więc stanowić niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego podejścia a że nieść za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane klienci

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niemal szkodliwe pomyłki, które możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a tak zostanie przesłany do normalnej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy przyjmuje się nowe konto a chce zasilić je przekazem z starego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W ostatnim faktu problem staje się znacznie bardziej intensywny. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w ostatniej rzeczy a chyba nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim faktu można tylko zetknąć się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie cieńsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie zrealizowany. W sukcesie za długich przelewów z chwilą przyszłą ważna w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna odpowiedź była niższa od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to największy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki lub zbyt długi czas cyfr, okienko z komunikatem powiadomi o błędzie, lub przelew nie jest zrobiony i gość z banku umówi się z jego zleceniodawcą.

Brak w porze cyfr lub złe ich napisanie to teraz zdecydowanie nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w porządku kilku dni roboczych (okres oczekiwania może dzielić się w relacje od regulaminu, w pewnych bankach jest ledwie dzień, w własnych nawet ponad tydzień). Jeżeli natomiast błędny numer jest obowiązkowy, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co sprawiać?

Popełniliśmy błąd w rozmiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W relacje od banku możemy wykonać:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – przydatne w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie wciąż jest dodatkowa (szukaj wiedzy w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank widać nie zgodzić się na cofnięcie przelewu, jeśli w regulaminie jest zapis, że firma nie anuluje działań z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi więc jednak regułą (znów zależy wyłącznie od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Rozlicza się oraz duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprzedaż nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), można ją otworzyć. Natomiast gdy pieniądze poszły teraz na dalekie konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze a czy wtedy w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie jesteśmy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować pomoc w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje więc jednak jedynie silna decyzja, nie obowiązek. Na siły zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zadanie dobre z konkretnym przeznaczeniem oraz zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na siły zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest przymuszony do dania pomoce w naturze, a jeśli to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to cel zwrotu pieniędzy (w efekcie istniałoby więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, która wymaga odzyskać swój majątek. Pewnie nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje natomiast częścią i nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas słono kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może uzyskać opłatę. Dodatkowa technologia jest wdrażana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała dane oraz wymaga zaangażowania pracowników firmy. W relacje od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Rzeczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam także dobrze. W relacje od firmie zapewne istnieć więc ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments